Co oznaczają hasła „Poszukiwany lider!” i „Robimy projekt!”? Dowiedz się i weź udział w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

Początek września dla uczniów oznacza nieuchronny powrót do szkoły, dla studentów to ostatni moment na złapanie promieni słonecznych i zaliczenie tego, czego jeszcze się nie udało. W kontekście przedsięwzięcia, które chciałabym Ci dzisiaj przedstawić, nie ma jednak znaczenia czy jesteś uczniem, uczennicą, studentem, czy studentką. W październiku rozpoczyna się bowiem kolejna edycja olimpiady nie z tej ziemi. Ale po kolei…


Kojarzysz pojęcia „projekt” i „lider”? Dla większości osób nie jest to nowość, ale znacząca ilość z nich nie wie co oznacza to w praktyce. Słowo „projekt” zazwyczaj kojarzy nam się z dotacjami, często unijnymi. Nie do końca tak jest… Hasłem projektu możemy określić każde przedsięwzięcie, które jest konkretnie określone, zdefiniowane czasowo, niepowtarzalne lub jednorazowe, złożone, posiada zasoby ludzkie, ma założony cel i zakłada pewną zmienność. Te cechy sprawiają, że jako projekt rozumiemy znacznie więcej przedsięwzięć i akcji, niż przed ich poznaniem. Może do nich należeć zwiększenie sprzedaży w danej firmie, kampania reklamowa produktu, koncert charytatywny i wiele więcej inicjatyw. Pierwsze pojęcie za nami, co zatem oznacza „lider”?

Osoba zdefiniowana mianem „lidera” to ktoś znacznie więcej niż jedynie przywódca w grupie projektowej, choć ta rola może ułatwić sprecyzowanie cech lidera i tym samym rozszerzyć grono osób postrzeganych jako takie. Lider przede wszystkim umie perswadować, ale też słuchać, czyli tym samym jest wpływowa na swoje środowisko lub grupę. Poza tym potrafi motywować, inspirować, zarządzać czasem oraz pieniędzmi i jest aktywna w wielu wymiarach. Za cenną uchodzi też umiejętność organizacji, adaptacji do zaistniałych warunków i ponoszenie odpowiedzialności za grupę. Krótko mówiąc lider jest efektywny w powierzanych zadaniach i skuteczny w kontaktach z ludźmi. W przeciwieństwie do projektu, który posiada zdefiniowane, uniwersalne dla każdego cechy, lidera nikt nie zdefiniował w ten sposób, więc pod pojęciem lidera pracodawcy rozumieją osobę, która wykazuje wszystkie te cechy. I to właśnie te osoby mają największą szansę na otrzymanie wymarzonej pracy. Ujmując w kilku słowach – wcale nie musisz tworzyć projektu, aby być liderem, choć z pewnością ułatwiłoby Ci to sprawdzenie własnych umiejętności i doszlifowanie ich. Czemu by więc tego nie zrobić?

Nie musisz od razu pisać wniosku o dofinansowanie i organizować sztab ludzi. Na początek wystarczy, że znajdziesz kilku znajomych i znajdziecie problem społeczny (np. niska aktywność seniorów w przestrzeni publicznej), a później spróbujcie zaradzić temu problemowi tworząc projekt. Spokojnie – nie jesteś z tym wszystkim sam. Stowarzyszenie Social Wolves stworzyło olimpiadę o dość nietypowej formule – na początku zbierasz grupę projektową i definiujecie problem społeczny, później wymyślacie sposób jak można go rozwiązać (np. poprzez koncert aktywizujący jednostki), szukacie parterów, sponsorów i chętnych, którzy wezmą udział w Waszym projekcie, a na końcu przystępujecie do realizacji. Całość to właśnie projekt realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Wszystko robisz realnie, w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym. Przez cały czas trwania projektu towarzyszy Ci mentor, który już przeszedł swój projekt, wie co i jak, będzie z Tobą od pierwszego do ostatniego dnia. Przez cały projekt prowadzi Ci platforma, na której sprawdzasz czego Ci brakuje, co należy poprawić i jaki będzie następny krok. Wystarczy, że przeprowadzisz projekt od początku do końca i zdobędziesz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami. Uwierz – przydaje się, kiedy na rozmowie o pracę rekruter widzi młodą osobę posiadającą taki dokument. Ponadto jeśli obawiasz się, że Twój pomysł nie wypali, możesz skorzystać z kilku gotowych pomysłów, które przygotowali partnerzy olimpiady, np. podniesienie samooceny młodzieży lub świadomości ekologicznej. Oprócz tego możesz też wybrać dwa dodatkowe certyfikaty, które uzyskasz po ukończeniu kursu, np. z marketingu. Opcji masz mnóstwo i wszystko zależy jedynie od Twoich wewnętrznych blokad, jeśli te pokonasz – stoją przed Tobą nieograniczone możliwości.

Wszystko co wystarczy zrobić to wejść na platformę – zwolnienizteorii.pl i zacząć ją eksplorować. Pamiętaj, że dzięki udziałowi w jednej olimpiadzie możesz zyskać dodatkową pozycję w rubryce „Doświadczenie” w swoim CV i kilka dodatkowych w rubryce „Certyfikaty”. Może Ci to dać znaczącą przewagę w drodze po wymarzoną pracę. Warto?

Katarzyna Małkus

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Mówię „NIE!” prawom kobiet.