Jak pisać CV? cz.1: podstawowe informacje.

Po pierwsze – CV to dokument. Nie traktuj tego jako wskazówki lub sugestii dla rekrutującego. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste. Na początku zamieść więc swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, data urodzenia, adres, telefon oraz e-mail. Punkt, którego brak często powoduje zniszczenie curriculum vitae, bez przeczytania go to zdjęcie. Nie wstawiaj swojego zdjęcia z profilu społecznościowego, możesz mieć pewność, że nie dostaniesz pracy, jeśli na dokumencie aplikacyjnym będzie widniało Twoje selfie z „dzióbkiem”.



Po drugie – Twoje wykształcenie. W całym CV stosujemy zasadę odwrotnej chronologii, co oznacza, że najpierw piszemy o tym, co było jako ostatnie, a później wcześniejsze punkty z życia. Mówiąc o datach tych wydarzeń – nie bądźmy szczegółowi, co do dnia. Miesiąc i rok rozpoczęcia szkoły lub pracy oraz jej zakończenia w zupełności wystarczy, a jeśli stale gdzieś pracujesz albo się udzielasz stosuj zapis np. październik 2016 r. – obecnie. Skoro wykształcenie już mamy za sobą przyszedł czas na doświadczenie. Ponownie – zasada odwrotnej chronologii. Jeśli nie masz doświadczenia, nie pisz w tej rubryce „brak”, po prostu w ogóle jej nie umieszczaj w swoim CV, ale jestem pewna, że na pewno posiadasz jakieś doświadczenie. Nie wpisujemy oczywiście codziennego sprzątania pokoju, ale pracę jako pomoc sprzątająca już tak. Co jeszcze możesz tam umieścić? Przede wszystkim, co można udowodnić. Jeśli zbiórka na rzecz schroniska była przez Ciebie organizowana – poproś schronisko, o wypisanie zaświadczenia o organizacji, najlepiej z ujęciem Twoich obowiązków. Pracę jako kelnerka podczas wakacji, czy też pomocnik na budowie. W grę wchodzi także działalność w organizacji lub kole studenckim, czy też wolontariat w jakiejś fundacji. I powstaje tutaj konfliktowa kwestia – wiele młodych osób pracuje bez jakiejkolwiek umowy, ale o tym powiem innym razem. Nie mniej jednak w prawie polskim jest pewien wytrych powodujący, że pracodawcy tak śmiało przyjmują do pracy „na czarno”, mianowicie umowa zlecenie może być zawarta ustnie. Tak więc śmiało możesz poprosić swojego (byłego) pracodawcę o wystawienie zaświadczenia czy też opinii. W CV umieść natomiast informację o zajmowanym stanowisku, miejscu pracy i krótki opis swoich obowiązków. Nie powinno to zajmować więcej miejsca niż kilka linijek.

Później zamieszczamy umiejętności – wchodzi w to znajomość języków obcych, prawo jazdy, obsługa różnych programów, m.in. komputerowych, ale też np. umiejętność pozyskiwania darczyńców. Po tym punkcie przychodzi czas na zainteresowania. Częstym punktem jest sport, ale może to też być kolekcjonowanie czegoś.

Na samym końcu dajemy klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych. Jej treść znajdziesz w Internecie, ale będzie też zamieszczona w drugiej części cyklu „Jak pisać CV?”, wraz z opisem konkretnych jej części składowych. A do tej lektury już dziś serdecznie Cię zapraszam. 

Katarzyna Małkus

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Mówię „NIE!” prawom kobiet.