Mnogość polskiej sceny politycznej.


Wszyscy wiemy, że w maju, a konkretniej 26-ego, czekają nas wybory do europarlamentu. Możesz stwierdzić, że przecież Ciebie to nie dotyczy - błąd. Dotyczy. Jak cholera. I przypomnij sobie o tym, kiedy idąc do łazienki przypadkiem zobaczysz w telewizji kolejną euro-jatkę. To, kto będzie rządził odbije się na Tobie. Wcześniej lub później, ale na pewno. Politycy już budzą się, więc tworzą programy i rozwiązania, które mają zachęcić nas – wyborców, aby postawić właśnie na tę, a nie inną opcję, przy urnach wyborczych. Dobrze? Źle?
 Znalezione obrazy dla zapytania europarlament

Zaczęło się końcem zeszłego roku. W grudniu 2018 roku Ryszard Petru wraz z Joanną Scheuring-Wielgus i Joanną Schmidt zorganizował konwencję nowej partii politycznej. Założyciel i były przewodniczący .Nowoczesnej, wraz z dwiema posłankami, z którymi odszedł z tej partii, a później utworzył Koło Poselskie Liberalno-Społeczni, ogłosił powstanie ugrupowania TERAZ! Jego głównymi założeniami są wolność gospodarcza, świeckie państwo, silna pozycja Polski w Unii Europejskiej. Równie mocno stawia się też na politykę społeczną, a w to wchodzi między innymi formalizacja związków partnerskich.

Kolejno początkiem 2019 roku prawicowi politycy połączyli siły, a efektem tego była Koalicja ProPolska, która jednak później zmieniła nazwę na KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY. Włączyła się do niej także działaczka pro-life Kaja Godek, a później również były poseł KUKIZ’15 – Marek Jakubiak. Założyciele pochodzą ze środowisk konserwatywnych, wolnościowych i narodowościowych. Twierdzą też, że w nowej sile politycznej znajdzie się miejsce dla każdego, kto na pierwszym miejscu stawia wolność, naród i tradycję.   

Nieco później ogłoszono powstanie nowej partii PolEXIT. Założycielem jest przewodniczący Kongresu Nowej Prawicy i europoseł – Stanisław Żółtek. Trzonem tej partii jest idea zgodnie, z którą Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej, chyba że ta zmieni sposób działania. Łączy się to z jednym z głównych postulatów, który mówi o podejmowaniu decyzji przez Polaków, w temacie kształtu własnego państwa, bez ingerencji unijnych urzędników. Partia stawia też na dumę narodową, silną polską armię, jak też na polski złoty. Jak twierdzi – nasza waluta jest to gwarantem suwerenności i rozwoju gospodarczego.

Początkiem lutego Robert Biedroń, do niedawna jeszcze prezydent Słupska, a wcześniej poseł, założył partię Wiosna. Program jest obszerny, ale jednym z częściej przytaczanych postulatów jest całkowite odejście od węgla, na rzecz odnawialnych źródeł energii, do 2035 roku. Do innych wartości reprezentowanych przez Wiosnę należy równość małżeńska i świeckie państwo. Partia mówi o powołaniu Komisji Sprawiedliwości i Pojednania, która ma badać naruszanie praworządności, przez funkcjonariuszy publicznych. Postulatów jest znacznie więcej i trudno omówić wszystkie po krótce, gdyż jak twierdzi lider nowego ugrupowania – reprezentuje podejście systemowe.

Końcem tego samego miesiąca ogłoszono powstanie Koalicji Europejskiej, w skład której wchodzi Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni, a także stowarzyszenie Inicjatywa Polska. Pomiędzy członkami koalicji jest wiele różnic światopoglądowych, co sami przyznają, jednak wspólnym mianownikiem dla nich jest odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. Społeczeństwu obiecują zmniejszenie różnic pomiędzy Polską a zachodem Europy, jak największy budżet unijny dla naszego kraju, równość obywatelek i obywateli, a także w pełni demokratyczne państwo.

Początek marca to kolejny, nowy ruch polityczny – Polska Fair Play, założony przez prawnika Roberta Gwiazdowskiego. W jej skład będą wchodzić między innymi działacze ruchu Bezpartyjni Samorządowcy. Program ugrupowania zakłada przede wszystkim wyższe płace, zmianę systemu podatkowego, emeryturę obywatelską, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych jako systemu wyboru posłów, decentralizację i deglomerację państwa oraz reformę sądownictwa i umocnienie pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Niewątpliwie polska scena polityczna jest bogatsza o nowe partie i podjętą współpracę pomiędzy już funkcjonującymi ugrupowaniami. Wiele osób ma wątpliwości czy jest to słuszne, że tworzy się tyle nowych sił politycznych… Moim zdaniem tak. Jeśli tylko powstające partie działają zgodnie z prawem – jako jednostki mamy większy wybór. Swoje poglądy określam jako lewicowe, jednak sądzę, że nowe ruchy, nawet te niezgodne z naszą wizją, mogą nam pokazać racje stron przeciwnych i inne punkty widzenia, a to przecież rozwija nas jako ludzi i uczy tolerancji. Niezależnie od tego jakie masz przekonania polityczne – idź i zagłosuj.  

Katarzyna Małkus

*Artykuł niesponsorowany.
           

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Wybory prezydenckie? Przemyśl to dobrze!