PIT dla studenta za '18 w '19, cz.2: jak otrzymać zwrot podatku?

To temat, który z pewnością zainteresuje każdego, którego zarobki w zeszłym roku nie przekroczyły 8 000 zł. Zwrot podatku i to jak chcemy go otrzymać to jednak dodatek (lub nawet dodatkowy dokument) do zeznania podatkowego. Dlaczego piszę o tym, w momencie kiedy nawet nie omówiłam rodzajów PIT-u? Bo jeśli będziesz decydował się na drugie rozwiązanie, które Ci przedstawię, to powinieneś to zgłosić przez złożeniem właściwego zeznania podatkowego.

Znalezione obrazy dla zapytania zwrot podatku

Możliwości zwrotu są dwie – pierwsza to przekaz pocztowy. Jest prostsza, ale trwa ona jednak dłużej i będzie droższa od drugiej, ponieważ kwota Ci zwracana będzie pomniejszona o koszt tego przekazu, choć oczywiście masz możliwość, aby z tego skorzystać. Druga możliwość to przelew na konto. W tym przypadku Ty musisz wypełnić dodatkowy dokument, ale nie zostanie pobrana opłata za przelew, a i środki dostaniesz szybciej niż za pomocą przekazu pocztowego. Do tego potrzebujemy formularza ZAP-3, w którym wpisujemy numer konta bankowego, a następnie zanosimy do Urzędu Skarbowego. De facto czas, w którym urząd musi się zmieścić, aby wypłacić Ci zwrot wynosi do 3 miesięcy od złożenia deklaracji, niezależnie od formy wypłaty zwrotu. Jednak wiele osób twierdzi, że składając dokument ZAP-3, zamiast deklarowania przekazu pocztowego, jest większe prawdopodobieństwo szybszego otrzymania pieniędzy.

Dlaczego więc zanieść formularz ZAP-3 zanim wyślesz PIT? Ponieważ istnieje szansa, że jeśli zrobisz to po złożeniu deklaracji to Twój dokument nie dotrze na czas, czyli zanim zostanie wypłacony Ci zwrot. Każdemu z nas przecież zależy na wsparciu własnego portfela jak najszybciej 😊

Katarzyna Małkus

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Mówię „NIE!” prawom kobiet.