O studiach słów kilka, czyli zbiór pomocnych portali.

Matury dobiegają końca, a przed maturzystami najdłuższe wakacje życia. Choć odpoczynek z pewnością się przyda, to jednak przydałoby się określić gdzie chcemy aplikować na studia. Może wydawać się dziwne, że post o tej tematyce zamieszczam dopiero teraz, jednak z doświadczenia wiem, że niektórzy aplikują na studia zupełnie spontanicznie, inni ciągle się wahają, a jeszcze inni, ci już studiujący, stwierdzają, że warto podjąć kolejny kierunek studiów.


O studiach rozpisuje się wiele portali. Co warto studiować, a co odchodzi do lamusa. Nie należę do zacnego grona ekspertów w tej dziedzinie, więc wymądrzanie się zostawię innym 😉 Chcę Ci przedstawić kilka portali, które być może pomogą Ci w zdobyciu informacji o kierunkach, czy uczelniach. Nie będę prawić morałów dotyczących wyboru kierunku, bo każdy decyduje za siebie. Doradzę natomiast jedno – nie warto kierować się czyimiś sugestiami. Brzmi dziwnie, ale jeśli jeszcze nie określiłaś lub nie określiłaś swoich planów, usiądź na spokojnie, weź kartkę i długopis. Na sam początek wypisz to, co lubisz robić (a nie to, co chciałbyś studiować). Później wypisz wszystkie interesujące Cię kierunki, ale nie „na czuja”. Poszperaj w Internecie. Właśnie teraz, powstaje masa nowych kierunków, o których 10 lat temu nikt nawet nie myślał. Przejrzyj sylabusy (taki dokument, który mówi czego będziesz się uczyć na studiach), programy (między tymi samymi kierunkami na różnych uczelniach bywa sporo różnic) i efekty kształcenia, ale też progi punktowe (podejdź do tego na chłodno i oceń realnie, czy masz szansę dostać się na dany kierunek), a nawet możliwości rozwoju na uczelni (być może jakieś koło naukowe współpracuje z firmą, z którą widzisz się w przyszłości albo uczelnia oferuje masę wymian studenckich, nie tylko z programu Erasmus+), czy koszty utrzymania w danym mieście. Następnie wypisz wszystkie plusy i minusy każdego z wybranych kierunków. Dopiero wtedy wybierz kilka i na to na nie zaaplikuj. Pamiętaj, że nawet jeśli mama, czy przyjaciel wybiorą za Ciebie kierunek i okaże się on dla Ciebie niezadowalający – to Ty będziesz się z tym męczyć, aż do emerytury, nie oni. Fakt – są kierunki, których absolwenci są rozchwytywani, ale też takie, których absolwentów jest przesyt i zerknięcie w statystyki lub specjalistyczne artykuły to nic złego. Prawda jest jednak taka, że jeśli będziesz dobry w dziennikarstwie, to znajdziesz pracę. Działa to też w drugą stronę – będąc słabym w mechatronice, najlepsza uczelnia nie pomoże i nici z pracy w zawodzie. Pamiętaj też, że sytuacja ze studiami, od momentu kiedy kończyli je Twoi rodzice, diametralnie się zmieniła. Jeden kierunek studiów, nie oznacza jednej drogi w karierze zawodowej, ale całe mnóstwo. Kończąc więc wspomniane dziennikarstwo niekoniecznie musisz pracować w gazecie, ale możesz być rzecznikiem prasowym, ale też specjalistą ds. marketingu medialnego, czy doradcą ds. kreowania wizerunku. Kończąc prawo wcale nie musisz być stałym bywalcem sali sądowej, ale np. pracować jako dyrektor banku. Opcji jest wiele i to tylko od Ciebie zależy jak i czy w ogóle je wykorzystasz.

Kazania jednak na bok. Poniżej przedstawiam Ci listę portali, które mnie pomogły w znalezieniu informacji o kierunkach, czy uczelniach i mam nadzieję, że Tobie też się przydadzą.
Perspektywy.pl – bez wątpienia najważniejszy i najbardziej poważany ranking w branży. Oprócz wyszukiwarki studiów i rankingów, jest też sporo aktualności ze świata szkolnictwa wyższego. Pozycja obowiązkowa.



Studia.net – kolejna wyszukiwarka kierunków i uczelni. Kształt portalu jest jednak nieco inny. Znajdziesz tam sporo artykułów związanych m.in. z życiem studenckim, czy kosztami życia, ale też poradniki. Warto zajrzeć, zwłaszcza jeśli patrzysz na swoje studia nie tylko przez pryzmat prestiżu uczelni.


Podobny obraz

Uczelnie.net – razem z portalem Studia.net i jeszcze jednym tworzą komplet. W przypadku pozycji powyżej znajdziesz artykuły napisane nieco lżejszym językiem, tutaj natomiast stricte to, czego dowiesz się na danym kierunku, choć opinie studentów, absolwentów też się zdarzają. Portal jest poświęcony przede wszystkim życiu uczelni, więc znajdziesz tutaj także oferty pracy na uczelniach.



Kierunki.net - z dwoma powyższymi to całość, którą tworzy Centrum EFEKTY. To tutaj znajdziesz informacje o nowych kierunkach studiów, czy też poradnik dla wybierających studia. Ciekawa wyszukiwarka, nie tylko dla rozpoczynających studia, ale też tych, którzy planują je kontynuować lub podjąć kolejny kierunek.


WYBIERZSTUDIA.nauka.gov.pl – oficjalna rządowa strona poświęcona studiom. Generalnie rzecz biorąc, jest to wyszukiwarka, ale chyba najbardziej rozbudowana z ogólnodostępnych. Może to okazać się plusem, bo czasami zdając konkretne przedmioty na maturze i aplikując na jeden kierunek, ale na kilku uczelniach, na pierwszą się nie dostaniesz, ale na drugą już tak. Zerknięcie tam zajmie Ci chwilę, a może rozjaśnić sytuację.

Znalezione obrazy dla zapytania wybierz studia

otouczelnie.pl – mam wrażenie, że portal tworzony trochę na kształt Perspektyw. Odróżnia go natomiast ukierunkowanie na bardziej karierę zawodową, związaną ze studiami, niż sam kierunek. Jeśli chcesz studiować np. pedagogikę, a wszyscy doskonale wiemy, że absolwentów tego kierunku jest dość sporo na rynku pracy, zajrzyj na tę stronę.


STUDIES-in-ENGLISH.pl – dość ciekawy, choć mało popularny portal. Strona, jak sama nazwa wskazuje, poświęcona jest studiom w języku angielskim, w Polsce. Nie przekreślaj u siebie tej ścieżki edukacji.  Sama, kiedy podjęłam decyzję o studiach w języku angielskim, na początku byłam przerażona kosztami czesnego, później wysokością kredytu studenckiego, jaki musiałabym wziąć za granicą, w ostateczności udało mi się znaleźć opcję, w której studiuję po angielsku, w Polsce, bezpłatnie i to tylko przez 3, czasem 4 dni w tygodniu (na pocieszenie – mój angielski nie był perfekcyjny, kiedy zaczynałam studia). Czego chcieć więcej?



STUDYinPOLAND.pl – projekt Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Założeniem strony jest hasło „Nie musisz wyjeżdżać z Polski, żeby studiować po angielsku!”. Jeśli więc nie wykluczasz studiów w języku obcym, ale na własnym podwórku – podobnie jak w przypadku Perspektywy.pl – pozycja obowiązkowa.


DLAMATURZYSTY.info – inicjatorem strony, podobnie jak w przypadku STUDIES-in-ENGLISH.pl, jest grupa studentnews.pl. Jest to portal głównie poświęcony maturze i jej przebiegowi, ale znajdziesz tam też tekstów o czasie po maturze. Mowa tutaj nie tylko o studiach, ale też wakacjach, czy pracy (w końcu masz 1/3 roku na zarobek).


eurodesk.pl - nie ma lepszego portalu do wyszukiwania informacji o studiach za granicą. Jeśli rozważasz studia za granicą (a powinieneś lub powinnaś, a o tym dlaczego, opowiem innym razem), eurodesk będzie świetny do researchu. Edukacja każdego państwa rządzi się swoimi prawami, a w tym portalu poznasz te różnice. Rzetelne informacje w pigułce.


Znalezione obrazy dla zapytania eurodesk

Mam nadzieję, że przedstawione portale, chociaż nieco Ci pomogą. U mnie się sprawdziły. Przede wszystkim dlatego, że czasem warto mieć jakiś kierunek w pogotowiu albo studiować dwa. Z zainteresowania, czy z powodu większych szans na rynku pracy – nieważne. Studia poszerzają horyzonty i niezależnie od tego czy będziesz później pracować w wyuczonym zawodzie czy nie, jestem przekonana, że wiedza zdobyta w ich trakcie (lub przynajmniej jej elementy), przyda Ci się. Daj sobie otworzyć oczy na świat i idź na studia. Nawet na kolejny kierunek...

Katarzyna Małkus


*Artykuł niesponsorowany. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Mówię „NIE!” prawom kobiet.