Życie żaka w praktyce – dołącz do organizacji studenckiej, cz. I.

Październik zbliża się nieubłaganie, a to oznacza, że kolejny etap studiów za pasem. Aby nie spędzić następnego roku jedynie narzekając jakie to te studia straszne. Przedstawiam Ci zatem listę organizacji studenckich, do których warto dołączyć, bo na pewno są ciekawą formą życia studenckiego, a przy tym sprawią, że nie będziesz mieć moralnego kaca, że jedynie balujesz.


NZS – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Największa organizacja studencka działająca w Polsce. Funkcjonuje na większości uczelni. Wśród swoich przedsięwzięć ma m.in. akcję „Wampiriada”, czyli oddawanie krwi na uczelniach. Oprócz tego również konkurs „Studencki Nobel”, czyli nagrody na dla najbardziej aktywnych członków społeczności. NZS jest również organizatorem programu edukacyjnego „Drogowskazy Kariery”. Najpopularniejsi i najwięksi, każdy o nich słyszał.
AZS – Akademicki Związek Sportowy. Warto się zainteresować, jeśli lubisz sport. Organizują np. akcję „Sztafeta przez Polskę”. Inna to „Z AZS wkoło Polski po marzenia”, która polega objechaniu Polskę w 20 dni, promując AZS i aktywność fizyczną. Jeśli chociaż troche lubisz ruch – nie masz się and czym zastanawiać.
AEGEE – Association de Etats Generaux des Etudiants de l’Europe. Największa organizacja studencka w Europie. Organizują wewnętrzne spotkania w Europie zwane „AGORA”. Podjęli się także działań mających na celu udział młodych ludzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019. Dostępność innych kultur jest tutaj znacznie większa niż w innych organizacjach.
ESN – Erasmus Student Network. Niegdyś część AEGEE, obecnie samodzielnie funkcjonująca organizacja. Działa przy wielu uczelniach, a ich głównym zadaniem jest animowanie studentom przebywającym na uczelni w ramach Erasmus+. Jednym z wielu ich projektów jest „Discover Europe” – ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny. Innym jest „SocialErasmus”, który za cel ma promowanie społecznej postawy wśród uczestników wymiany. Fajnie tutaj dołączyć, zwłaszcza jeśli samemu myśli się o udziale w programie Erasmus+, choć nie tylko.
AIESEC – Największa organizacja studencka na świecie. Po pierwsze daje Ci możliwość wyjazdu na wolontariat, praktykę lub staż na całym świecie. Po drugie organizuje studenckie targi Pracy Dni Kariery®. Po trzecie organizuje badanie „Pracodawca roku”. Tych przedsięwzięć jest sporo więcej, ale z pewnością warto się zainteresować tą opcją, jeśli chcesz mieć kontakt z ludźmi z całego świata.
PROJEKTOR – bazują na wolontariacie studenckim i współpracują z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Do ich działań można zaliczyć partnerstwo w V edycji Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Inna inicjatywa to „Ogarnij patent na wakacje!”, polegająca na krótkim – tygodniowym wolontariacie w kraju. Ciekawy pomysł na początek przygody z wolontariatem.
Business Centre Club – studenckie forum, a głównym celem jest wspieranie przedsiębiorczości młodych ludzi. Stworzyli program edukacji biznesowej i finansowej. Ciekawym projektem jest również „Przedsiębiorcza Kobieta”, czyli ogólnopolska sieć klubu rozwoju karier dla kobiet. Punkt obowiązkowy jeśli planujesz karierę w biznesie, swoim lub innym!

Osobiście jestem zwolenniczką wykorzystania całego potencjał, a tutaj oznacza to tyle, że po prostu możesz mieć dodatkową pozycję w rubryce „Doświadczenie” w CV, świetnie się przy tym bawiąc. Rozważ zatem czy aby nie warto poszukać na swojej lub sąsiedniej uczelni (tak, możesz uczestniczyć w aktywnościach innych uczelni, niż tylko Twoja) organizacji, która odpowiadałaby Twoim oczekiwaniom. W końcu możesz tylko zyskać. 😉

Katarzyna Małkus
*Artykuł niesponsorowany. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Mówię „NIE!” prawom kobiet.