Młoda Świadoma korzysta: czym jest eGO i ePUAP?


O świecie naszej biurokracji krążą już legendy. Nikomu z nas zapewne nie zależy na tym, żeby stać nieskończoną ilość czasu w urzędowych kolejkach. W związku z tym nasze władze wychodząc nam nieco naprzeciw stworzyły platformy internetowe, które oszczędzą nam cennego czasu. Bądźmy realistami – nie załatwimy tam wszystkich spraw urzędowych, ale niektóre z pewnością pójdą szybciej.

  • eGO – Profil Zaufany. To pojęcie przejawia się dość często na różnego rodzaju stronach rządowych i urzędowych. I trudno się dziwić. Profil zaufany w gąszczu naszej biurokracji potrafi sporo ułatwić. Co więcej, korzystanie z niego jest dość proste, a już na pewno prostsze niż korzystanie z większości stron, na których znajdziemy właśnie odnośniki do niego. Przynajmniej moim zdaniem, a nie należę do osób, które są specjalistami technicznymi.  Do czego właściwie służy? Jest to bezpłatna metoda elektronicznego potwierdzenia tożsamości. Działa jak podpis własnoręczny, więc jeśli chcemy załatwić sprawę urzędową przez Internet będzie nam do tego potrzebny właśnie PZ. Ale w sumie do czego go wykorzystać? Wielu z nas wyjeżdża na wakacje i zabiera ze sobą kartę EKUZ, a wniosek o nią możemy złożyć elektronicznie i do tego będzie nam potrzebny eGO. Każdy z nas ma dowód osobisty, którego ważność jest określona, a o następny możemy zawnioskować online dzięki profilowi zaufanemu. Sporo młodych osób jeździ samochodami i część z nich otrzymuje mandaty za wykroczenia, a punkty karne mogą sprawdzić w eGO. Proste? Proste! Nic tylko korzystać. Jak można założyć taki profil? Drogi mamy dwie – internetowo lub w punkcie potwierdzającym. Internetowo możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy – przez bankowość elektroniczą (ale uwaga – nie każdy bank daje możliwość założenia eGO). Logujemy się na konto bankowe, kolejno wyszukujemy formularz i wypełniamy. Kiedy już założymy PZ to każdorazowo przy logowaniu do niego musimy wybrać opcję logowania przez system banku. Drugi sposób założenia profilu zaufanego przez Internet wykorzystuje kwalifikowany podpis elektroniczny. Wchodzimy na stronę eGO i wypełniamy formularz. Po kliknięciu „Zarejestruj się” wyświetli się komunikat o kod autoryzacyjny – wpisujemy. Później kolejny komunikat – o potwierdzenie PZ i wybieramy opcję „certyfikat kwalifikowany”. Uruchamiamy aplikację PZ Signer i przechodzimy przez proces podpisu. Kiedy już skończymy – w nowym okienku wprowadzimy PIN, potwierdzamy w aplikacji PZ Signer, a później w przeglądarce. Wspomniałam też o opcji potwierdzenia profilu zaufanego w punkcie. Takim punktem może być urząd lub bank (wcześniej należy sprawdzić listę punktów). W tym przypadku formularz wypełniamy elektronicznie, ale przy wyborze potwierdzenia eGO wybieramy „punkt potwierdzający”. Wtedy udajemy się do wyznaczonego punktu, tam zostaniemy poproszeni o dowód tożsamości, a resztę wykona już pracownik. My na samym końcu będziemy musieli tylko podpisać wydrukowany dokument. Osobiście polecam pierwsze rozwiązanie – za pomocą bankowości elektronicznej, o ile tylko macie taką możliwość. Sama zakładając profil zaufany wybrałam opcję potwierdzenia w punkcie i zamiast spędzić tam pięć minut – spędziłam ponad godzinę, bo system nie chciał współpracować, a pani urzędniczka nie mogła sobie z tym poradzić.
  • ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Tutaj mamy możliwość załatwienia różnych spraw przez Internet. Platforma zakłada ścisłą współpracę z eGO, więc najczęściej nie załatwimy sprawy przez ePUAP nie mając wcześniej założonego profilu zaufanego.

To, co z pewnością polecam to założenie profilu zaufanego i eksplorowanie platformy. Może okazać się, że aby złożyć wniosek w urzędzie, wcale nie musisz wychodzić z domu. Korzystaj!

Katarzyna Małkus


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zmiany!

Kampania prezydencka 2020 - porażka czy sukces?

Wybory prezydenckie? Przemyśl to dobrze!